TERE! Mina olen Merike Rehepapp -

tootedisaineri taustaga haridusdisainer, õppejõud ja koolitaja. Seega võib öelda, et peamine märksõna minu elus on ÕPPIMINE.


Õppimise üheks oluliseimaks määrajaks on isik, kes loob suure osa õppimise kontekstist ning juhib õpiteekonda. Mõnel juhul nimetatakse teda õpetajaks, mõnel mentoriks, kuid ka kaasõppijaks ja õpivõimaluste loojaks. Mina eelistan kahte viimast. Määravaks aga saab õppija puhul mentori taust, kes ta on, mida ta maailma asjadest arvab ning kuidas ta õpiteemasid laiemalt käsitleb.


HARIDUS

Haridusalaselt on minu õpingud seotud valdavalt Eesti Kunstiakadeemiaga, mille käigus omandasin BA (2004) ja MA (2012) kraadi tootedisaini erialal. Õpingute ajal, aastal 2002 oli mul võimalus täiendada ennast Taanis, Koldingi disainikoolis tööstusdisaini erialal. Magistritööna valminud disainiõpik "Disainispikker" üldhariduskooli õpetajale, on juhatanud mind hariduse radadele. Kõige suurema arenguplahvatuse minu peas tekitas aga KAOSPILOT, disaini-ja ettevõtluskool Taanis. Seal läbitud koolitustele (2017/2018) järgnes korralik audit minu mõttemaailmas ning käitumismustrites. Algas pikk ja äärmiselt põnev teekond, mille sisuks disainiprintsiipide ja meetodite integreerimine haridusloomesse. Sellega seonduvalt alustasin 2017 aastal õpinguid Eesti Kunstiakadeemia doktorantuuris, kus ma uurin sotsiaalse jätkusuutlikkuse kohalolu hariduses läbi koosdisaini.

TÖÖ

Koolitajana olen tegutsenud hetkest mil ilmus Disainispikker (EKA kirjastus, 2012). Kuna õpik on suunatud valdavalt mittedisaineritele, tekkis suur vajadus koolituste järele, avamaks disaini tausta laiemalt. Missiooniks sai disainisõnumi levitamine erialavaldkonnast väljapoole.

Tööalaselt on mu igapäevane elu seotud MTÜ Haridusdisaini Keskusega meeskonna-ja sisujuhi rollis. Tänu kattuvusele, on mul tohutu õnn ning privileeg tegeleda igapäevaselt enda doktoritöö teemadega, motiveeritud ja hooliva meeskonna toel.

Tänane maailm kuhu noored tööle suunduvad, on muutunud äärmiselt keerukaks ja esitab neile palju erialaga kaasnevaid uusi nõudeid, kus põhifookus on üldoskustel. Disainerilt oodatakse oskust protsesse juhtida, mis aga tähendab oskust inimestega tööd teha. Selle eelduseks on hea suhe iseendaga ning võimekus inimesi inspireerida ja kokku tuua. Oma töös näen suurima väärtusena, kuid ka väljakutsena inimest, sest sealt algab kõik. Ja peamise tööriistana siinkohal vajame me peeglit.

ISIKLIK


Tootedisain oma väikevormidega ei rahulda mind enam ammu. Kirg ja huviala on mul ehitamine. See on elustiil ja sõltuvus. Midagi, mille peale lähevad mu silmad ka kinnises asendis särama. Ja seda mitte vaid paberil vaid ikka saag ühes ja akutrell teises käes. Naljaga pooleks on see kvaliteetaeg abikaasaga, kellega olen õnnelikus abielus olnud...nojah, nii suuri numbreid tänapäeval enam välja ei öelda. Aga koosveedetud aastaid on meil lihtne lugeda, kuna laulatus toimus kaks päeva enne augustiputši. Meie meeskond on sama vana kui teine vabariik. Meil on kaks poega ja üks pesamunast tütar ning kolmele loomulikule blondile lisandub veel üks lumivalge kuldne retriiver.